CZTERY STOLICE EUROPEJSKIE W PIĘĆ DNI

Tradycyjnie już jesienią uczniowie liceum wybrali się na podbój kolejnych europejskich stolic. Tym razem celem naszej wyprawy były stołeczne metropolie Litwy, Łotwy, Estonii i Finlandii. Przepiękne, pełne najwyższej klasy zabytków, niezwykłej historii i atmosfery miasta. Pierwszego dnia zagościliśmy w Wilnie, przez wiele lat związanym z Polską. Największe wrażenie zrobił na nas cmentarz na Rosie w kolorowej, październikowej krasie, na którym spoczywa mama Marszałka Piłsudskiego i jego serce, barokowy kościół Piotra i Pawła z dwoma tysiącami białych stiukowych rzeźb i filigranowy, jakby z ceglanej koronki gotycki kościół św. Anny. Drugiego dnia strugami deszczu przywitała nas Ryga, port nad Dźwiną i stare miasto hanzeatyckie. Zachwyca ono wspaniałą architekturą secesyjną i rozległą starówką z pięknymi kamieniczkami, gotycką katedrą i dzielnicą szwedzką. Kolejny dzień rozpoczął się morską podróżą przez Bałtyk z Tallina do Helsinek. Już sam dwugodzinny rejs okazał się dużą atrakcją. Stolica Finlandii zrobiła na nas wrażenie bardzo surowej, uporządkowanej i dostojnej. Zwiedziliśmy katedrę luterańską i wspaniały Plac Senacki oraz Temppeliaukio –kościół w skale, w którym akurat odbywał się koncert fortepianowy. Trzeba przyznać, że akustykę ma wspaniałą. Następnego dnia wyruszyliśmy na spacer po Tallinie, stolicy Estonii. Tallin zachował średniowieczne mury obronne i bardzo ciekawy układ urbanistyczny – stare miasto zbudowane jest na dwóch poziomach! Wąskie uliczki, urokliwe zaułki i śliczne kamieniczki dodają miastu niezwykłego uroku. Atrakcją okazała się karczma w ratuszu serwująca zupę z … łosia (pyszna!) i wjazd windą na wieżę telewizyjną. Co za panorama! Z wysokości 170 metrów widać cały Tallin i Zatokę Fińską.

Wczesnym popołudniem pojechaliśmy zwiedzić ciekawy obiekt geologiczny – klif Paldiski na półwyspie Pakri. Jest to 20-metrowa ściana skalna opadająca stromo ku wodom Zatoki Fińskiej. Widok, aż dech zapiera, a do tego zachodzące słońce w tle.

W drodze do domu odwiedziliśmy jeszcze Kowno – przedwojenną stolicę Litwy. W tym niewielkim, kolorowym mieście nad Niemnem zakończyła się nasza wyprawa: cztery stolice w pięć dni, plus cała masa miłych wspomnień i mnóstwo zdjęć. Niewykluczone, że na najbliższym Wieczorze Gór i Przygody 14 grudnia będzie można posłuchać relacji z naszej wyprawy!