NA PODBÓJ WĘGIER, RÓWNIEŻ W RAMACH ERASMUS PLUS

Wyjazd do Cagliari nie był jedynym, w którym uczestniczyła młodzież z naszego liceum w ramach międzynarodowego programu Erasmus plus, we współpracy ze stowarzyszeniem Sztukater – https://sztukater.pl/stowarzyszenie.html i organizacją goszczącą Hírös Agóra Kulturális és Ifjúsági Központ Nonprofit Kft. Kolejnych pięcioro uczniów (Oskar Gąsiorek, Aleksandra Jóźwiak, Natalia Szczepaniak, Michał Teodorczyk, Julia Więciorek), pod opieką p. prof. Karoliny Bartnickiej, wyjechało w dniach 06-12.11.2018r. do węgierskiego miasteczka Parád. Uczniowie wraz z uczestnikami z Bułgarii, Słowenii, Rumunii oraz Węgier poznawali zagadnienia z dziedziny rynku pracy w Europie.
Dni wypełniały zajęcia, warsztaty, dyskusje, ale również zabawa, integracja i przede wszystkim wieczory kulturowe, podczas których można było min. skosztować smakołyków z innych państw: różane galaretki z Bułgarii, węgierski ostry sos, kabanosy z konia czy rumuński ryż na mleku. Z polskich smakołyków furorę zrobiły pierogi, kapusta kiszona, marynowane grzyby, kisiel oraz… smalec! Dużo radości sprawiły również próby wymówienia łamańców językowych! Polski „Grzegorz Brzęczyszczykiewicz” okazał się strzałem w dziesiątkę.
„Udział w projekcie pozwolił nam przełamać barierę językową, nabrać pewności siebie, poznaliśmy wielu cudownych ludzi i kulturę innych krajów.” – stwierdziła zgodnie grupa.
Podczas projektu realizowano zagadnienia z tzw. „8 Key Competences”, co pozwoliło wszystkim uczestnikom na zdobycie międzynarodowego certyfikatu poświadczającego umiejętności oraz rezultaty osiągnięte w procesie uczenia się pozaformalnego i nieformalnego w trakcie projektu – karty Youthpass uznawanej w całej Europie.
Stowarzyszenie Sztukater już teraz zaprasza uczniów do udziału w kolejnych projektach, które będą organizowanee jeszcze w tym roku szkolnym w Rumunii, Grecji i na Cyprze.