O BEZPIECZEŃSTWIE NA DRODZE NA SŁONECZNYM CYPRZE W RAMACH PROGRAMU ERASMUS+

W dniach 2-9.02.2019 roku dziewięcioro uczniów naszego Liceum (Marta Dziedzic, Oskar Gąsiorek, Aleksandra Jóźwiak, Daria Kaczmarczyk, Dawid Przygodzki, Patrycja Smolarek, Piotr Strzelecki, Natalia Szczepaniak oraz Julia Więciorek) pod opieką pani prof. Karoliny Bartnickiej uczestniczyło w projekcie „Th!nk and Drive” na Cyprze w Pafos. Uczniowie razem z uczestnikami z Bułgarii, Cypru, Grecji i Rumunii poszerzali swoją wiedzę z tematyki ruchu drogowego. Wybór krajów uczestniczących w projekcie nie był przypadkowy – to właśnie w tych krajach w ostatnich latach odnotowano największą ilość wypadków komunikacyjnych. Dni wypełniały zajęcia, warsztaty odbywające się w różnych formach – prezentacje, ankiety uliczne, filmy, a nawet krótkie scenki teatralne. Uczniowie odwiedzili Limassol i Nikozję, gdzie również realizowali zagadnienia projektu. Każdy kraj, podczas wieczoru kulturowego, przedstawiał swoje tańce, ciekawostki i tradycyjne potrawy. Na polskim stole królowały min. ptasie mleczko i kiszona kapusta. Uczestnicy mieli okazję spróbować prawdziwego greckiego sera fety, różanych galaretek z Bułgarii i wielu innych smakołyków. Jak podczas każdego projektu Erasmus+ realizowano tzw. „8 Key Competences”, które pozwoliły uczestnikom na zdobycie ogólnoeuropejskiego certyfikatu Youthpass, potwierdzającym udział w nieformalnym procesie nauczania.
Projekt „Th!nk and Drive” pozwolił naszym uczniom na przełamanie bariery językowej, własnej nieśmiałości i zdobycie wielu międzynarodowych znajomości. Jak sami mówią: „Sami nie spodziewaliśmy się, że tydzień wystarczy na zbudowanie tak silnych relacji. Dzięki social media mamy możliwość pozostawania z nowymi znajomymi w stałym kontakcie i mamy nadzieję, że uda nam się kiedyś ponownie spotkać!”.
Bardzo dziękujemy Organizacji Sztukater za możliwość wzięcia udziału w projekcie oraz organizacji goszczącej nas na Cyprze Youth Board of Cyprus.