GREEN EUROPE – PROJEKT ERASMUS+ WE FRANCJI

W dniach 13.-20.04 2019 kolejna grupa uczniów razem z opiekunem p. prof. Katarzyną Świderek, wyjechała na wymianę młodzieży w ramach programu Erasmus +. Uczniowie spędzili tydzień czasu w Merignac we Francji. Na miejscu spotkali się młodzi z 6 krajów – oprócz Polski, w wymianie uczestniczyły: Francja, Hiszpania, Niemcy, Rumunia i Włochy. Tematem przewodnim wymiany była ochrona środowiska „Green Europe”, dlatego też przez cały pobyt kładziono szczególny nacisk na działania, których celem jest dbałość o środowisko. Jednocześnie projekt miał bardzo artystyczny wymiar. Uczestnicy mogli wybrać jeden z czterech zaproponowanych warsztatów – teatr, muzyka, film i sztuka. W ramach zajęć młodzież poznawała tajniki tworzenia filmu i nagrywała własny film poświęcony ochronie środowiska, grała na instrumentach afrykańskich (djembe, dundun), tworzyła prace plastyczne z plastiku czy uczyła się ekspresji teatralnej, przekazując treść gestami, mimiką czy mową ciała. Organizatorzy wymiany (Francja) zadbali o to, żeby młodzież przeżyła niezapomniane chwile. Zwiedzanie Bordeaux, piknik nad Garonną, disco na wrotkach, udział w dedykowanym młodzieży festiwalu Quartier Libre, wycieczka nad Ocean Atlantycki czy na Dune du Pyla (Wydma Piłata) – największą wydmę w Europie – takie atrakcje czekały uczestników we Francji. Nie zabrakło też stałych punktów każdej wymiany jak wieczór kulturowy, gry i zabawy, które służyły integracji i zacieśnianiu więzów przyjaźni.
Czas płynął szybko. Za szybko. Trudno było się pożegnać. „A la prochaine fois – do następnego razu” te słowa można było najczęściej usłyszeć, bo bez wątpienia chcielibyśmy jeszcze kiedyś spotkać się na drogach naszego życia.
Młodzież uczestniczyła w wyjeździe dzięki organizacji Sztukater i organizacji goszczącej we Francji: Contrôle-Z Nouvelle Aquitaine.