WIELKA LEKCJA GEOGRAFII AFRYKI

To już piąta edycja tej ciekawej formy popularyzacji wiedzy geograficznej organizowanej przez dyrektora i jednocześnie nauczyciela geografii p. Pawła Lewiaka oraz uczniów naszej szkoły. W tym roku tematem przewodnim była Afryka. Spotkanie zaczęliśmy od krótkiej prezentacji dotyczącej tego kontynentu. Zaraz potem w podróż po niezwykłych miejscach zabrali nas zaproszeni goście.

Pani Beata Kusiak-Stanisławska opowiedziała o niezwykłych przygodach w najwyższych górach Afryki – masywie Kilimandżaro i Ruwenzori. Zdobycie ,,dachu” Afryki wymagało nie lada kondycji – wierzchołek Uhuru mierzy przecież 5895 m n.p.m.  Piękne widoki ze szczytu wynagrodziły jednak  wysiłek. Niezwykłą okazała się też wizyta w Parku Wirunga gdzie gospodarzami są … goryle.  Kolejni prelegenci zabrali uczniów do RPA (Johannesburg, Góry Smocze, Park Krugera i safari)  i Maroka (Góry Atlas, urokliwe miasta Rabat, Tetuan oraz hiszpańska enklawa – Ceuty).  Ciekawą prezentację zdjęć ze swojej wyprawy o charakterze ,,off road” po bezdrożach Sahary przedstawiła Agnieszka Paź –Kerner wielka pasjonatka przygód i gór, przy okazji, tak jak i Pani Beata  – absolwentka koluszkowskiego  liceum.

Po prezentacjach przyszedł czas na test konkursowy. Pytania obejmowały wiedzę ogólną o ,,czarnym lądzie”, wiadomości, które uczniowie usłyszeli od prelegentów oraz znajomość mapy tego kontynentu. Do testu przystąpiło 18 uczniów (po 3 reprezentantów z każdego gimnazjum i szkoły podstawowej, które wzięły udział w lekcji)

Najlepszym uczniem Wielkiej Lekcji Geografii okazał się Karol Sokołowski ze Szkoły Podstawowej w Gałkówku Kolonii,  kolejne miejsca zajęli Marceli Jasiński ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach (2. miejsce) i Karolina Feja z Zespołu Szkół nr 1 w Koluszkach (3. miejsce)

W klasyfikacji szkół wygrała Szkoła Podstawowa w Gałkówku Kolonii, na drugim miejscu znalazł się Zespół Szkół nr 1 z Koluszek, a na trzecim Szkoła Podstawowa w Bogdance.

Wszystkim zwycięzcom gratulujemy, a dyrekcji MOK w Koluszkach dziękujemy za użyczenie sali widowiskowej.