NIECODZIENNA LEKCJA WOS-u

W środę 5 lutego uczniowie klasy I cg, II c i II d wzięli udział w niecodziennej lekcji wiedzy o społeczeństwie. Tego dnia w szkole gościł Sekretarz Stanu, Szef Krajowej Administracji Skarbowej, wiceminister finansów, Pan Piotr Walczak, który przybył do nas na zaproszenie p. prof. Anety Korczyńskiej.
Pan Minister w bardzo ciekawy sposób przedstawił uczniom początki powstania oraz zasady funkcjonowania Krajowej Administracji Skarbowej – organu administracji skarbowej i celnej w Polsce. Młodzi licealiści z zainteresowaniem słuchali czym zajmuje się ta nowa, bo zaledwie trzyletnia, wyspecjalizowana administracja rządowa. Okazało się, że oprócz obsługiwania dochodów z podatków, ceł, czy też podatników, Krajowa Administracja Skarbowa zwalcza przestępstwa skarbowe, zapobiega obrotowi nielegalnych towarów, czy też, co było ogromnym zaskoczeniem dla uczestników lekcji, przeciwdziała finansowemu terroryzmowi, przemytowi różnych towarów z innych krajów, a także nielegalnym wytwórniom. Uczniowie przekonali się, że działania tej instytucji nie ograniczają się wyłącznie do akcji na terenie naszego kraju, ale istnieje szeroko zakrojona współpraca w ramach Unii Europejskiej i z wieloma innymi państwami. Dowiedzieli się także, jakie predyspozycje i cechy powinny posiadać osoby, które chciałyby w przyszłości zająć się zwalczaniem tego rodzaju przestępczości.