Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy 2020

(„Non – Violence”)

„Oko za oko – i cały świat oślepnie”

Mahatma Gandhi

Przemoc ma niejedno oblicze, niejedną barwę…… Jest wielowymiarowa.
Dotyczy różnych kategorii ofiar: dzieci, kobiet, mężczyzn, ale również osób starszych, niepełnosprawnych, cudzoziemców, zwierząt… Przemoc to także przejawy dyskryminacji. Oznacza nie tylko ból fizyczny, ale przede wszystkim cierpienie psychiczne.  Niestety często ukrywana jest w „labiryncie” rodzinnej, środowiskowej, społecznej „zmowy milczenia”.
Międzynarodowy Dzień Bez Przemocy obchodzimy w tym roku 2 października.
Święto zostało ustalone w dniu urodzin Mahatmy Gandhiego, pioniera filozofii i strategii niestosowania przemocy. Celem inicjatywy jest promowanie idei życia bez przemocy oraz upowszechnianie tolerancji w społeczności światowej. Trudno uciec od przemocy, jest ona bowiem wszechobecna – na ulicach, w telewizji, w szkołach, w domach… Warto więc stawić jej czoła, reagować, kiedy komuś dzieje się krzywda…. Nie odwracajmy oczu. Jeśli jesteście osobami doświadczającymi przemocy nie bójcie się szukać wsparcia.

„Przeraża  mnie nie przemoc nielicznych, lecz cisza wielu….”

Martin Luther King, Jr.

Autor tekstu – Emilia Felkiewicz, pedagog szkolny

Pomysłodawca i współwykonawca plakatu – absolwentka naszego liceum, której serdecznie dziękujemy i pozdrawiamy